Sztukateria zewnętrzna – zwornik – i małe jest piękne!

Dla mniej zorientowanych w temacie wypadałoby zacząć od wyjaśnienia czym w ogóle jest ten zwornik. Otóż zwornik elewacyjny to niewielki element o kształcie zbliżonym do znanego nam z geometrii trapezu. Można więc pomyśleć czegóż ta sztukateria jeszcze nie ogarnie, jak i takie maleństwa zwabia do swojego zbioru, a komu niby takie coś do szczęścia na ścianie potrzebne? Jednak zwornik jak i cała sztukateria zewnętrzna nie stanowi wymysłu współczesności. Jego korzenie sięgają starożytności – czasów, gdzie każdy kamień budowli miał swoją wartość i konkretne przeznaczenie.

Również zwornik był nieodzownym elementem całości, która bez niego byłaby niepełna. Zazwyczaj zajmował dwie podstawowe pozycje. Zwornik był usytuowany w najwyższych punktach niektórych typów sklepień bądź służył jako szczytowy kliniec łuku. Zazwyczaj wyróżniał się spośród sąsiadujących z nim elementów – miał ciut większe wymiary niż inne ciosy z kamienia, cegły, wystawał ponad lico zwieńczenia i przed lico obudowy. Zwornik przeważnie bogato zdobiono, jednak oprócz funkcji dekoracyjnych, pełnił również konstrukcyjne – przenosił siły ściskające.

Obecnie sztukateria jak i całe budownictwo przyjęła trochę inną formę. Jej funkcje stały się bardziej dekoracyjne i mniej konstrukcyjne – czyli zostało to co najważniejsze – piękno, które sztukateria ze sobą niosła ogarniając nim wszystkie ozdobione budynki. Również zwornik zmienił nieco swoją formę, nie zmienia to jednak faktu, iż nadal dopełnia całości kompozycji elewacji – raz umieszczony sprawia, że nie wyobrażamy sobie jak nasza ściana wyglądała, kiedy go nie było i czemu nie założyliśmy go wcześniej. I tak zwornik na naszych elewacjach dopełnia przede wszystkim wyglądu opaski okiennej i drzwiowej. Umieszcza się go w centralnym punkcie gzymsu nadokiennego lub listwy wokółokiennej znajdującej się nad otworami drzwi oraz okien. Ten ozdobny klinowy element sztukaterii mimo, że jest niewielki to jakże wiele wnosi do wyglądu i proporcji całego budynku!

Jaki jest wybrać najlepiej? Wzorów można znaleźć bez liku, bardziej i mniej zdobionych. Ważne jest by nasz zwornik pasował do pozostałej sztukaterii, którą wybraliśmy i zamontowali na elewacji. Jeśli wiec cała sztukateria skłania się ku klasycznym nutom należy i zwornik zachować w takim klimacie, jeśli jednak budynek jak również sztukateria jest bardzo nowoczesna i prosta i taki zwornik będzie do niej najbardziej pasował. Ogólnie można stwierdzić, że sztukateria na ścianie bez zwornika jest jak uczeń bez jedynki i żołnierz bez karabinu J małe jest piękne! Więc jeśli jeszcze brakuje nad Waszymi oknami sztukaterii to nie ma na co czekać, tylko wybieramy i zamawiamy!

  • Decostyr Sp. z o.o.
  • 28-366 Małogoszcz
  • Mniszek 7A
  • NIP: 676-23-99-676
  • Regon: 120939572
  • Bank Millennium SWIFT: BIGBPLPW
  • Nr konta: 06 1160 2202 0000 0001 4884 9039
sztukateria wewnętrzna gzymsy24TRANSPORT GRATIS
REALIZACJA 3 DNI
NAJNIŻSZA CENA
KAŻDY KSZTAŁT

24H / DOBĘ
7 DNI W TYGODNIU
(+48) 530 71 71 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

ZNAJDŹ NAS NA:

POBIERZ KATALOG: