Gzyms jest tu, bonie tam, sztukateria wszędzie – tu i tam!

Nawet nie jesteśmy tego świadomi, ale gdzie się nie odwrócimy tam znaleźć można bogaty dorobek architektury starożytnej pozostawionej nam w postaci sztukaterii. Sztukateria widoczna jest w różnych miejscach i na różnych budynkach. Nie ma znaczenia czy chodzi o nowe czy stare konstrukcje, ani to czy sztukateria jest kamienna – osadzona na monumentalnych zabytkach, czy z gipsu – widniejąca na kamienicach pozostawionych nam po bliższych przodkach, czy też sztukateria styropianowa – współczesny dorobek nowoczesnej technologii. Dużo pozostało starych budynków bogatych w różnego rodzaju gzymsy: czy to gzyms pośredni elegancko oddzielający poszczególne kondygnacje, polepszający proporcje budynku oraz stanowiący szykowną ozdobę, czy gzyms wieńczący – ukoronowanie ściany pięknie prezentujące się pod podbitką dachową, bądź też wyróżniające się nad otworami okiennymi gzymsy nadokienne. Nie tylko gzymsy wyróżniają się na elewacjach – szczególną uwagę przykuwają bonie – śliczne, płaskie prostokąty często dodatkowo zdobione na brzegach lub w narożach. Okalają one okna kamienic, zdobią wewnętrzne i zewnętrzne naroża ścian. Czasami są białe na tle kolorowej ściany, bywa też odwrotnie – na białej ścianie wyróżniają się ciekawe, kolorowe kształty. Lecz nie tylko stare i zabytkowe budynki mogą poszczycić się posiadaną na ścianach sztukaterią. Coraz częściej to właśnie nowo powstałe domy ozdabiane są różnymi dekoracyjnymi elementami architektonicznymi. Nie rzadko zdarza się tak, że planując budowę domu lub budynku innego przeznaczenia ludzie już na etapie projektu uwzględniają wykorzystanie sztukaterii przy wykończeniu elewacji. Wtedy na wizualizacji spodziewanego efektu, budynek jest już ozdobiony sztukaterią.

Które elementy sztukaterii i w jakich najczęściej miejscach możemy zauważyć na budynkach? Najbardziej popularna sztukateria ozdabia drzwi, okna, naroża oraz podbitkę dachową. Nie można zapomnieć także o otulinach kolumn ozdabiających słupy wspierające ganek, dzięki czemu wyglądają jak prawdziwe, zdobione kolumny rodem ze starożytnych budowli. Na oknach najczęściej umieszczane są listwy wokółokienne połączone z listwą podparapetową lub wspornikami. Czasami bywa tak, że zamiast listwy wokółokiennej po obu bokach okna znajdują się listwy symetryczne, natomiast nad otworem okiennym gzyms nadokienny. Nad drzwiami również pięknie prezentuje się gzyms nadokienny lecz po obydwu ich stronach idealnie pasują pilastry. Gzyms nadokienny świetnie pasuje do zwornika które umieszczane są w połowie długości gzymsów. Czy to w wewnętrznych czy tez zewnętrznych narożach najczęściej może się nam udać spotkać bonie. Mogą przybierać różne formy, najczęściej prostokątne bogate w ozdobne żłobienia. Układa się je najczęściej symetrycznie, bądź naprzemiennie. Bonie rzadziej, ale również mogą występować jako obramowanie drzwi i okien. A te ozdobne profile pod dachem, co to takiego? Oczywiście gzyms wieńczący! Choć ostatnio często zastępowany jest kroksztynami – elementami wyglądającymi jak przedłużenie belki stropowej.

Tak więc niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że te ozdoby to sztukateria. I mimo, że nie znają określeń takich jak gzyms, bonie, wspornik, kroksztyny czy zwornik – to je zauważają i podziwiają. Bo ta wesoła dekoracja potrafi pięknie zmienić każdy budynek. 

  • Decostyr Sp. z o.o.
  • 28-366 Małogoszcz
  • Mniszek 7A
  • NIP: 676-23-99-676
  • Regon: 120939572
  • Bank Millennium SWIFT: BIGBPLPW
  • Nr konta: 06 1160 2202 0000 0001 4884 9039
sztukateria wewnętrzna gzymsy24TRANSPORT GRATIS
REALIZACJA 3 DNI
NAJNIŻSZA CENA
KAŻDY KSZTAŁT

24H / DOBĘ
7 DNI W TYGODNIU
(+48) 530 71 71 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

ZNAJDŹ NAS NA:

POBIERZ KATALOG: